ستارخان

ارائه تخفیف آموزش متالوفون

ارائه تخفیف آموزش متالوفون در دوره های آموزش موسیقی به روش ارف کودکان در آموزشگاه موسیقی برومند واقع در ستارخان وجود دارد.

انواع ساز های سنتی ایرانی

به سایت آموزشگاه موسیقی برومند خوش آمدید!
این آموزشگاه با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شده و فعالیتهای این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

مطالب و مقالات موسیقی

آموزش کلیه ساز های کلاسیک غربی و کلاسیک اعم از ارگ ، پیانو ، پرکاشن ، ساکسیفون ، آکوردئون ، کاخن ،تومبا و... و کلیه سازهای ایرانی اعم از تار ، تنبک ، سنتور ، سه تار ، کمانچه ، دایره و ...

کمانچه ، سازی آرشه ای و جزء دسته سازهای کششی در ارکستر یا تک نوازی می باشد . این ساز دارای پوستی از جنس های مختلفی هست که به طور مثال پوست بره - اگر بخواهید که صدای این دو ساز یعنی و کمانچه و ویولن را باهم مقایسه کنید ، شباهتی که در این دو ساز وجود دارد ، فقط در کششی بودن آنهاست . عمده ترین تفاوت ساز ویولن و کمانچه در اجزای سازنده شان است ، به عنوان مثال بخش عمده کمانچه از پوست ساخته شده است که باعث می شود صدای این ساز در برابر ویولن بم تر باشد، در صورتی که ویولن از چنین صدایی برخوردار نیست و ویولن دارای صدایی شفاف و بدون هیچ صدای های اضافه ای ست که در کمانچه است. علت صدای اضافه وجود خرک کمانچه روی پوست آن است در صورتی که خرک ویولن روی چوب است. تفاوت دیگر در این دو ساز ، در نوع پوزیسیون آنها و نحوه انگشت گذاری و نوع دست گرفتن این دو ساز هست که زمانی که یک نوازنده کمانچه می خواهد قطعه یا بداهه بنوازد به هیچ عنوان انگشت های خود را نمی بیند زیرا که دسته عمودی کمانچه مانع دیدن انگشت های نوازنده می شود و شاید بتوان گفت که بسیار سخت تر و مهم تر این است که در کمانچه شما اگر روی سیم می هستید و بخواهید به سیم سل بروید باید ساز رو به انگشت شصت و انگشت اشاره خود بچرخوانید، مسلما این کار تمرینات زیاد و مستمر را طلب می کند. در حالی که در ویولن چنین پیچیدگی های دیده نمی شود. از دیگر تفاوت های این دو ساز ، می توان به آرشه متفاوتشان اشاره کرد . آرشه ویولن که از دم اسب ساخته شده و به وسیله پیچی که در پایین و انتهای آرشه قرار گرفته سفت و شل می شود ولی با اینکه آرشه کمانچه هم از دم اسب است اما دارای پیچ موجود در ویولن برای سفت و شل کردن نیست . نوازنده خود می تواند با 3 یا 2 انگشت دست راست خودش ، مو ها رو سفت و شل کند که این کار باعث می شود سونوریته ی نوازنده کاملا متفاوت باشد. اما ، در آخر باید گفت که نت هر دو ساز یکی است . جهت کسب اطلاعات بیشتر با آموزشگاه موسیقی برومند تماس حاصل فرمایید

کمانچه از جمله سازهای زهی_آرشه ای قدیم ایران است و در واقع نوع تکامل یافته رباب می باشد که از دوره صفویه به بعد یکی از ارکان موسیقی ایران به شمار می آمده است. کمانچه دارای کاسه گرد است و مانند ویولن و تار سیم های آن با گوشی محکم و کوک می شود.جنس قسمت های مختلف آن پوست ، استخوان ، و فلز است. کمانچه را در حالت نشسته می نوازند ، به طوری که نوازنده ساز را به صورت عمودی در دست چپ می گیرد و انگشت های دست چپ در طول دسته حرکت می کند و آرشه (کمانه) را با دست راست بصورت افقی در حرکات رفت و برگشت بر سیم ها می کشد. کمانچه پایه ای به شکل میله فلزی دارد که در انتهای آن قرار دارد و روی پا یا زمین قرار می گیرد.این ساز را معمولا از چوب کهنه و به عمل آمده درخت توت و افرا می سازند. با ورود ویولن به ایران ، اکثر نوازندگان آموزش کمانچه را کنار گذاشتند و به نواختن ویولن پرداختند.به دلیل عدم آگاهی از نحوه نواختن ویولن ، تمام اصولی را که در نواختن و آموزش کمانچه به کار می بردند در ویولن پیاده کرده و تنها تفاوت در نحوه گرفتن ساز بود. به گونه ای که ناصرالدین شاه ویولن را کمانچه غربی می نامید.با ظهور ابوالحسن صبا در جامعه موسیقی ایران ، ویولن شیوه نواختن ویژه خود را پیدا کرد و این گونه بود که نواختن ویولن با هویت ایرانی خلق شد.بعد ها علی اصغر بهاری نیز همانند بقیه ابتدا به نواختن ویولن روی آورد اما وقتی دید که حدود سی ، چهل سال است که کسی سراغی از کمانچه نمی گیرد و این ساز در خطر نابودی قرار دارد ، تصمیم گرفت به نواختن و آموزش کمانچه بپردازد. علاقه روزافزون مردم به آموزش کمانچه ، روح الله خالقی را بر آن داشت تا از بهاری درخواست کند که کلاسی را در فرهنگستان عالی موسیقی برگزار کند و همچنین با ارکستر سازهای ملی به همکاری بپردازد. علاوه بر فعالیت های چشمگیر بهاری در ایران ، وی موفق شد ساز کمانچه را به دنیای غرب نیز بکشاند به طوری که سازمان یونسکو صفحاتی از موسیقی ایرانی را منتشر کرد که نوای کمانچه بهاری نیز در آن شنیده می شد. علی اصغر بهاری با زحمات فراوانی که کشید و شاگردانی که پرورش داد موجب شد، ساز کمانچه از متروک ماندن در امان بماند . امروزه کمتر گروه موسیقی سنتی را می توان یافت که در آن کمانچه نباشد و این دستاورد محصول زحمات و همت علی اصغر بهاری است. شاخص ترین نوازندگان کمانچه : علی اصغر بهاری کیهان کلهر رحمت الله بدیعی مجتبی میرزاده اردشیر کامکار جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های آموزش کمانچه ( آموزش کمانچه مبتدی ، آموزش کمانچه پیشرفته ) با آموزشگاه موسیقی برومند تماس حاصل فرمایید.

نکات نواختن ویولن را می دانید ؟ خوب است که به این نکات توجه کنید. 1. در آموزش ویولن، بخصوص در تمرینها حتما به صداها و توالی نتها توجه کنید و نسبت به هر صدایی حساسیت لازم را نشان دهید. 2. در حین نواختن ویولن وزن آرشه را با نو آنس ها هم آهنگ نمایید. یعنی اگر نو انس f داشته باشیم؛ وزن آرشه روی سیم؛ کمی بیش تر خواهد بود؛ بنابراین تمام آن جمله در همان نو آنس باقی می ماند و وزن آرشه روی سیم تغییر نمی کند. هم چنین در نو آنس p وزن آرشه کم تر و ثابت می ماند. 3. تعویض آرشه روی سیم ها خیلی نرم و لگاتو انجام می شود؛ به طوری که د رحین اجرا صدا قطع نم گردد. 4. در آموزش ویولن ، تمرین های که سرعت کند یا معتدل دارند؛ به شما فرصت و اجازه ی تفکر می دهند؛ به طوری که می توانید کلیه ی موارد لازم برای اجرای صحیح را مد نظر گرفته و با تفکر ؛ و ارزیابی و اجرا نمایید. 5. مواردی که برای یک نواختن ویولن باید رعایت کنید عبارتند از: آزاد و شل کردن مفاصل و عضلات تنفس نرم و یک نواخت ایستادن صحیح و اصولی وضعیت درست دست های راست و چپ کوک نواختن ویولن کیفیت صدای ساز در آموزش ویولن هم سطح بودن صدا را یاد میگیرید (یعنی تعویض آرشه و حرکت از یک سیم به سیم دیگر تا یک نواختی صدا را خدشه دار نکند. بنابراین آرشه را با سرعت و وزن کاملا یک نواختی حرکت دهیم. ) 6. با حصول پیش رفت نسبی؛ به تدریج می توانید تکنیک های مختلف آرشه مانند: استاکاتو,اسپیکاتو و غیره را فرا بگیرید. 7. اگر به کوک نواختن خود شک دارید بهتر است تمرین ها را بدون ویبراسیون انجام دهید و در ضمن آموزش ویبراسیون احتیاج به تمرین های خاص و ویژه ای دارد. 8. چنانچه در حین تمرین موارد ذکر شده در بالا را با تمرکز و دقت خاصی رعایت نمایید. زمینه برای تمرین های دیگر ویولن بسیار هم وار می شود.

خلاصه ای از آنچه درباره گیتار باید بدانیم شامل آشنایی با تاریخچه گیتار و انواع گیتار است . آموزش گیتار به صورت آموزش گیتار تخصصی و آموزش گیتار حرفه ای نیاز مند تلاش فراوان و مستمر است. مطالب مرتبط آشنایی با تاریخچه گیتار بسیار گسترده است چرا که در مورد تاريخچه گيتار روايت هاي متفاوتي وجود دارد ، عده ای بر این عقیده اند که گیتار از مصر سرچشمه گرفته است. انواع گیتار ممکن است شامل اجزای متفاوتی باشند، که یا شکل اجزاء گیتار با هم متفاوت است و یا جنس آنها. در ادامه آشنایی با تاریخچه گیتار بهتر است بدانید که در زمان حکومت اسلام در اروپا، گيتار توسط زریاب دارابگردی و چند تن از شاگردانش به آندلس برده شد. در آن زمان به گیتار، کیتارا یا قیتارا می‌گفتند و نام کنونی گيتار برگرفته از همین نام است. در واقع وجود پسوند تار در نام گیتار می‌تواند موید این باشد که گیتار سازی ایرانی است. انواع گیتار شامل گیتار کلاسیک ، گیتار آکوستیک ، گیتار بیس و گیتار الکتریک هستند. برای آشنایی بیشتر با انواع گیتار و یا اگر علاقمند به آموزش گیتار ، هم چنین آموزش گیتار حرفه ای و آموزش گیتار تخصصی هستید با مشاوران ما در آموزشگاه موسیقی برومند در تماس باشید .

موسیقی درمانی برای کودکان استثنائی از برنامه‌های موسیقی‌درمانی برای سازگاری اجتماعی ، ثبات عاطفی ، کنترل شخصی ، افزایش تمرکز ، انگیزش ، احساس ارزش شخصیتی ، تقویت هماهنگی ماهیچه‌ها و تقویت مهارت‌های خودیاری استفاده می‌شود و تنظیم برنامه‌ها به گونه‌ای است که به تقویت رفتار مطلوب کودکان می‌انجامد. کودکان استثنایی برحسب نوع نقیصه حسی و حرکتی از فعالیت‌های متنوع موسیقی‌درمانی استفاده می‌کنند. آوازخواندن، نواختن فردی و گروهی ، شنیدن و انجام حرکات موزیکال ، از جمله برنامه‌های جلسات موسیقی درمانی می‌باشد. موسیقی‌درمانی برای گروه های مختلف درمان‌جویان موثر شناخته شده است. تحقیقات انجام شده نشان داده است که موسیقی درمانگرها با سنین مختلف افراد ، از کودک تا سالخورده کار کرده و مراجعین آنها شامل افراد مختلف از جمله: افرادی با بیماری‌های روانی و اختلالات رفتاری ، معلولین جسمی و حرکتی ، نابینایان ، ناشنوایان ، افرادی با معلولیت‌های ذهنی و... می‌باشند.

رشد ذهنی در کودکان و افزایش قدرت یادگیری در آن ها از مهم ترین موضوعات پژوهشی در سال های اخیر بوده است و مهم ترین مراکز تحقیقاتی در دنیا و همه دانشگاه ها در این زمینه پژوهش هایی را ارائه نموده اند. یکی از مواردی که به همواره مورد تحقیق پژوهشگران بوده، تاثیر آموزش موسیقی بر رشد سرعت یادگیری در کودکان است. تاثیر مثبت آموزش موسیقی در آموزشگاه موسیقی و شرکت در دوره های آموزش ارف کودکان بیشتر بر جنبه های یادگیری و هوش در کودکان است. علاوه بر آن تقویت حافظه، افزایش مهارت های کلامی در برقراری ارتباط، یادگیری مفاهیم پایه در ریاضی، توانایی خواندن، بهبود هوش موسیقایی و هوش فضایی- زمانی بخشی از مواردی است که از تاثیر مثبت موسیقی نظر بسیاری از پژوهشگران را جلب نموده است. دانشمندان به این نتیجه دست یافته اند که در اثر آموزش موسیقی در کودکان به رف ارف کودک، عملکرد اجرایی و عملی در کودکان بهبود میابد و در نتیجه آن بهره هوشی کودکان افزایش می یابد. این بدین معناست که آموزش موسیقی می تواند تمامی جوانب زندگی یک کودک را تا پایان عمر تحت تاثیر خود قرار دهد و به میزان زیادی کیفیت زندگی کودک را تا بزرگسالی بهبود بخشد. آموزشگاه موسیقی برومند در کنارشماست تا تخصصی تر موسیقی را دنبال کنید!

پیانو بیشترین وسعت صوتی را در بین سازهای رایج دارد (حدود هفت اکتاو) و جعبۀ صوتی بسیار بزرگی دارد که سیمها و چکشهای متعددی در آن تعبیه شده است. با فشردن کلیدهایی که خارج از جعبه صوتی و روبروی نوازنده تعبیه شده، چکشهای داخل جعبۀ صوتی ساز (که متصل به این کلیدها هستند) به حرکت درآمده و به سیمها اصابت می کنند و صدا تولید می شود. پیانو بر خلاف هارپسیکورد قادر به اجرای نوانس های مختلف است بدین معنا که به نسبت شدت فشاری که انگشتان نوازنده روی کلیدهای ساز وارد می کند شدت صدائی که تولید می شود نیز تغییر می کند (هر چه کلیدها را قوی تر فشار دهیم صدا بلندتر و قوی تر و هر چه ضعیف تر فشار دهیم، صدا کمتر و ضعیف تر خواهد بود)و از اینرو عنوان پیانو که مخفف شده ی کلمۀ پیانو فورته می باشد (پیانو به معنی ضعیف و فورته به معنی قوی می باشد) بر آن نهاده شد. انواع پیانو : -پیانو دیواری (برای مصارف خانگی) -پیانو رویال (برای استفاده در سالن ها) -دیجیتال پیانو (پیانوی الکترونیکی) – این نوع پیانو نیاز به کوک ندارند. ۱- برای آموزش پیانو چه متد هایی وجود دارد؟ کتاب جان تامپسون برای کودکان و برای بزرگسالان نیز کتاب ها و نت های بسیاری وجود دارد. مانند: بیر، کتاب باخ آنا ماگدالنا، قطعات ساده کلاسیک برای پیانو، قطعات ساده ایرانی برای پیانو ۲- آیا نواختن پیانو سخت است؟ هیچ سازی آسان یا سخت نیست و برای نواختن هر کدام بایستی روزانه تمرین کنید. خوب نواختن هر سازی به دو عامل زمان و تمرین نیاز دارد. سازهایی مانند پیانو یا سنتور از آنجا که از قبل کوک شده اند، در ابتدا صدایی بسیار دلنشین تر دارند. اما سازی مانند ویلن که هنرجو خود بایستی صدای مورد نظر را ایجاد کند کمی سخت تر بنظر می رسد. ۳- آیا یادگیری این ساز برای من دیر نیست؟ آموختن موسیقی در هیچ سنی دیر نیست. بقول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است! ۴- از چه موقع بایستی ساز را تهیه کنم؟ قبل از تهیه ساز حتما با مربی خود مشورت کنید. حدودا از جلسه دوم یا سوم بهتر است که ساز را داشته باشید. ۶- آیا پیانو انواع مختلفی دارد؟ فرق آنها چیست؟ بلی پیانوهای اسپینت (Spinet) معمولآ کوتاه ترین نوع پیانوهای دیواری و از ارزانترین نوع آنها هستند. ارتفاع این پیانوها از حدود ۹۰ سانتیمتر شروع می شود و تا حداکثر ۱۰۰ سانتیمتر ادامه دارد. جعبه صدای آنها کوچک است. به همین علت، اغلب قیمت مناسبی دارند.پیانو های دیواری معمولی که از ۱۰۰ سانتیمتر شروع می شوند و تا ۱۳۰ سانتیمتر هم ساخته می شوند. پیانو های رویال که حالتی خوابیده دارند و برای سالن ها و فضاهای بزرگتر طراحی شده اند. قیمت این نوع پیانو بسیار گرانتر از پیانو های دیواری می باشد. پیانو های دیجیتال که با برق کار می کنند و نیاز به کوک ندارند. ۷- آیا کودکان نیز می توانند به فراگیری این ساز بپردازند؟ بلی بهترین سن برای شروع نوازندگی پیانو از دوران کودکی است. توجه داشته باشید در این سنین اگرچه فراگیری کودکان بسیار بالا است اما بدلیل زود خسته شدن کودکان از کارهایی که نیاز به تمرکز زیادی دارد، بهتر است برای پیشرفت بیشتر، زمان تمرینات آنان را کوتاه تر و به دفعات بیشتر تقسیم کرد. ۸- قبل یا همزمان با فراگیری پیانو چه درس های دیگری به من کمک می کند تا نواختن این ساز را بهتر بیاموزم؟ آموختن مبانی موسیقی (سلفژ و تئوری) به یادگیری شما کمک می کند. همینطور گوش دادن به آثار صوتی که شامل تکنوازی پیانو باشد و خواندن کتاب های مربوط به موسیقی نیز موثر است. ۹- چه مدت زمانی طول می کشد تا من بتوانم این ساز را در حد قابل قبولی بنوازم؟ متد های آموزشی پیانو بر اساس قطعات ساده شروع می شود و به تدریج پیچیده تر می شوند. برای دوره مقدماتی حدودا هفت تا هشت ماه زمان در نظر بگیرید. البته این زمان بسته به زمان تمرین هر هنرجو متفاوت است. ۱۰- شیوه آموزش برای ساز چگونه است؟ آیا در طی دوره آموزشی ناگهان درس ها سخت می شود؟ شیوه آموزشی برای همه سازها به تدریج و از آسان به دشوار می باشد. در صورت تمرین مرتب روزانه و فراگیری کامل درس ها ، درس های جدید بسیار ساده خواهند بود.