ستارخان

  • 1397-03-12

یادگرفتن یک ساز، روند رشد مغز را سرعت می‌بخشد

نورولوژیست ها در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، اخیرا تحقیقی را بر روی اثر نواختن آلات موسیقی بر رشد توانایی اجتماعی، احساسی و شناختی کودکان انجام داده‌اند.


بر طبق این نتایج کودکانی که با ابزارهای موسیقی تمرین می‌کردند، در مقایسه با دو گروه شاهد دیگر، در پردازش صدا بسیار دقیق‌تر بودند.

یادگیری زیاد موسیقی، مغز را مانند ماهیچه‌ای تمرین می‌دهد. این مورد توسط محققانی در مرکز پزشکی بث دکونز اسرائیل در بوستون نیز نشان‌داده‌شده‌است. آن‌ها کشف کردند که افراد موزیسین مغز بزرگتری نسبت به افرادی که تمرینات جدی موسیقیایی نداشته‌اند، دارند.

ارتباطات خاص در مغز آن‌ها
ما ادعا نمی‌کنیم که افراد نوازنده می‌توانند ذهن دیگران را بخوانند، اما نشانه‌های مشخصی در قسمت‌هایی از مغز وجود دارد که با ایجاد موسیقی و شناخت اجتماعی ارتباط دارد. تحقیقی که سال ۲۰۱۲ در برلین انجام شد، نشان داد که گیتاریست هایی که باهم می نوازند، یک ارتباط بسیار باور نکردنی بین مغزهایشان، درطول نوازندگی یا حتی قبل از آن، احساس می‌کنند.

تحقیق دیگری بر روی “اساس نورونی خلاقیت” از طریق بررسی گیتاریست‌ها در زمانی که نوازندگیشان رشد می‌کرد، انجام شد. محققان دریافتند که در ضمن نوزاندگی قسمتی از مغز گیتاریست‌ها که در ارتباط با تفکر آگاهانه است، به طور لحظه‌ای غیرفعال می‌شود.

دیده اید که اغلب نوازندگان به سمت زندگی تنها می روند؟ یک نوازندۀ بزرگ، می تواند یک قطعه ی پیچیده را بسیار ساده تر از چیزی که هست جلوه دهد. تمرینات لازم برای رسیدن به این جایگاه آسان نیست، ولی نوازندگی اغلب نیاز به تلاش آگاهانه ی زیادی ندارد.