ستارخان

  • 1398-03-13

کمانچه و سرگذشت آن در طول تاریخ ، آموزشگاه کمانچه، آموزش کمانچه ، آموزش کمانچه مبتدی ، آموزش کمانچه پیشرفته

کمانچه از جمله سازهای زهی قدیم ایران است .
کمانچه دارای کاسه گرد است و مانند ویولن سیم های آن با محکم و کوک می شود.
جنس قسمت های مختلف آن پوست ، استخوان ، و فلز است. کمانچه را در حالت نشسته می نوازند ، به طوری که نوازنده ساز را به صورت عمودی در دست چپ می گیرد و انگشت های دست چپ در طول دسته حرکت می کند و آرشه (کمانه) را با دست راست بصورت افقی در حرکات رفت و برگشت بر سیم ها می کشد. کمانچه پایه ای به شکل میله فلزی دارد که در انتهای آن قرار دارد و روی پا یا زمین قرار می گیرد.این ساز را معمولا از چوب کهنه و به عمل آمده درخت توت و افرا می سازند.
متاسفانه با ورود ویولن به ایران ، بیشتر نوازندگان آموزش کمانچه را کنار گذاشتند و به آموزش ویولن روی آوردند .
به دلیل عدم آگاهی از نحوه نواختن ویولن ، تمام اصولی را که در نواختن و آموزش کمانچه به کار می بردند در ویولن پیاده کرده و تنها تفاوت در نحوه گرفتن ساز بود. به گونه ای که ناصرالدین شاه ویولن را کمانچه غربی می نامید.
اقدامات ابوالحسن صبا ، شیوه نواختن ویولن به صورت ویژه ادامه پیدا کرد و نوازندگی ویولن شکا ایرنی خود را پیدا کرد.
سالها بعد علی اصغر بهاری نیز همانند بقیه ابتدا به نواختن ویولن روی آورد اما وقتی دید که حدود سی ، چهل سال است که کسی سراغی از کمانچه نمی گیرد و این ساز در خطر نابودی قرار دارد ، تصمیم گرفت به نواختن و آموزش کمانچه بپردازد.
علاقه روزافزون مردم به آموزش کمانچه ، روح الله خالقی را بر آن داشت تا از بهاری درخواست کند که کلاسی را در فرهنگستان عالی موسیقی برگزار کند.
علی اصغر بهاری با زحمات فراوانی که کشید و شاگردانی که پرورش داد موجب شد، ساز کمانچه از متروک ماندن در امان بماند . امروزه کمتر گروه موسیقی سنتی را می توان یافت که در آن کمانچه نباشد و این دستاورد محصول زحمات و همت علی اصغر بهاری است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های آموزش کمانچه ( آموزش کمانچه مبتدی ، آموزش کمانچه پیشرفته ) با آموزشگاه موسیقی برومند تماس حاصل فرمایید.